خرید و دانلود عکس از شاتر استوک و ادوب استوک

ارز دیجیتال و اشتباهات مبتدیان در سرمایه گذاری روی آن

fahim
270
0
ارز دیجیتال و اشتباهات مبتدیان در سرمایه گذاری روی آن

امروزه ورود به عرصه ارزهای دیجیتال یکی از اقداماتی است که کاربران زیادی حتی با سرمایه‌های اندک نسبت به آن اقدام می‌کنند. اما واقعیت آن است که به دلیل اطلاعات کم و اغلب نادرست در مورد چگونگی انجام معاملات در این فضا، اشتباهات زیادی برای تازه‌واردان به این عرصه رخ می‌دهد.
شاید بتوان با بررسی چگونگی رخ دادن این اشتباهات از وقوع آنها جلوگیری کرد. از این رو این مقاله را به بررسی این خطاها اختصاص داده‌ایم.

اصول معاملات ارزهای دیجیتال


چنانچه به تازگی به بازار ارزهای دیجیتال وارد شده‌اید و تجربه انجام معاملات را ندارید، باید بدانید که می‌بایست آموزش‌های لازم را در این راستا ببینید. معامله با ارزهای دیجیتال نیازمند داشتن دانش است تا بتوان به کسب سود رسید.
در مورد مبانی معاملات رمز ارزها نخستین کار آن است که صرافی معتبری را انتخاب و به آن مراجعه کرده و با خصوصیات و ابزارهای آن آشنایی بیشتری پیدا کنید.
نکته مهم آن است که باید پایانه معاملاتی را هم مورد بررسی قرار دهید. به همه تفاوت‌های خیلی ظریف یک پلتفرم رمزنگاری با دقت فکر کنید. در گام بعد تعاریف اولیه در مورد معاملات را مطالعه کنید. یعنی اصطلاحات و مفاهیم این حوزه را پیدا کرده و تعریف آنها را به ذهن بسپارید.

همچنین به سایت‌های معتبر و به عبارتی به بهترین سایت خرید و فروش ارز دیجیتال خارجی و داخلی مراجعه کرده و اطلاعات درج شده در آنها را مرور کنید. به این ترتیب مخزن اطلاعات خود را پر ‌کنید.

سرمایه گذاری یا ترید ارز دیجیتال چیست؟


ترید ارز دیجیتال به پروسه‌ای گفته می‌شود که در آن رمز ارزهای مختلف مورد معامله قرار می‌گیرند. در این فرایند مانند هر نوع فرایند دیگر نیاز است تا اطلاعات خاصی را در مورد آن ارزها و کارکردشان داشت تا بتوان به نتیجه مطلوب رسد.

رایج ترین اشتباهات افراد تازه وارد به بازار ارز دیجیتال


کسانی که تازه‌وارد و مبتدی هستند برای حضور در بازار ارز دیجیتال اضطراب دارند چرا که بسیاری از مفاهیم و اصطلاحات این بازار را نمی‌شناسند و دقیقا به همین خاطر هم دچار ضرر و زیان می‌شوند. در ادامه اشتباهات رایج این افراد مبتدی در بازار ارز دیجیتال مورد اشاره قرار گرفته‌اند.

تحت تاثیر هیجانات بازار قرار گرفتن


از جمله رایج‌ترین اشتباه در بازار ارز دیجیتال که اغلب دامن‌گیر افراد تازه‌کار می‌شود، آن است که هیجانات بازار بر آنها اثرگذار هستند. این در حالی است که یک تریدر خوب در بازار رمز ارزها میزان کنترل خوبی بر هیجانات و احساسات خود دارد.
تریدرهای تازه‌کار معمولا با نخستین علائم نزول بازار تصمیم به فروش دارایی‌ها خود می‌گیرند. این تصمیمات لحظه‌ای در اکثر اوقات باعث پشیمانی کاربر شده و ضرر و زیان به دنبال دارند.
برای تعیین احساسات خود در این شرایط، افراد مبتدی باید حد ضرر خود را مشخص کنند و بنابراین ریسک معاملات خود را به کمترین میزان ممکن برسانند.
منظور از حد ضرر که به اختصار SLگفته می‌شود، عددی است که چنانچه قیمت سهم به آن عدد برسد کاربر برای جلوگیری از ایجاد ضرر و زیان نسبت به فروش دارایی خود اقدام می‌کند.

عدم تمایل به آموزش و یادگیری


دیگر مورد از اشتباهات رایج درباره افراد تازه کار در بازار رمز ارزها عدم علاقه آنها به آموزش و یادگیری است. در حقیقت پس از این که به عنوان یک تازه‌کار تصمیم گرفتید که وارد بازار ارزهای دیجیتال شوید، این خود شما هستید که مسئول سرمایه و دارایی خود بوده و برای حفظ آن می‌بایست تلاش کنید.
برای این امر آموزش و مطالعه بهترین راهکار محسوب می‌شود و نباید برای انجام معاملات خود متکی به تصمیمات و صحبت‌های اطرافیان و یا سایر تریدرها باشید. پس آموزش خرید و فروش ارز دیجیتال باید اولویت این دسته از سرمایه‌گذاران باشد.

بیش از حد توان سرمایه گذاری کردن


یکی دیگر از اشتباهات رایج دیگر برای افراد مبتدی در سرمایه‌گذاری ارزهای دیجیتال آن است که فرد بیشتر از حد توان خود در این بستر سرمایه‌گذاری می‌کند.
گاهی اوقات افراد بر این تصور هستند که شانس با آنها یار خواهد بود و بر این مبنا بیشتر از حد توان سرمایه‌گذاری می‌کنند و این در بیشتر اوقات تبعات منفی زیادی به بار می‌آورد.
بیش از حد توان سرمایه گذاری کردن

پس همیشه پولی را در بازار ارزهای دیجیتال سرمایه‌گذاری کنید که اگر به هر علت از دست شما رفت، تاثیر جبران‌ناپذیری بر زندگی شما نداشته باشد. یعنی خانه، ماشین، زمین و.. خود را نفروشید و وارد این بازار نکنید که خطر شما را تهدید می‌کند.

نداشتن استراتژی معاملاتی


تریدرهای مبتدی در معاملات ارزهای دیجیتال خود بیشتر بر احساسات خود متکی هستند و بر همین اساس هم تصمیمات هیجانی زیادی را اتخاذ کرده که نتیجه آن وارد شدن خسارت بر سرمایه آنها است.
اما این یک واقعیت است که دوری کردن افراد از اخبار کذب و عدم تصمیم‌گیری بر مبنای آنها کاری مشکل است. پیگیری اخبار بویژه از منابعی چون توییتر کار منطقی نبوده و در اکثر اوقات باعث ایجاد خسارت بر تریدرهای مبتدی می‌شود.

گرفتار فومو شدن


در دام فومو افتادن یکی دیگر از اشتباهاتی است که تریدرهای مبتدی گرفتار آن می‌شوند. منظور از فومو ترس از دست دادن فرصت برای انجام معامله است. این اصطلاح زمانی مورد استفاده قرار می‌گیرد که رشد و روند صعودی یک دارایی بر تریدرها اثرگذار بوده و آنها بدون هیچ برنامه قبلی شروع به خرید دارایی دیجیتال می‌کنند.
به این ترتیب این تریدرهای بی‌تجربه امکان دارد که حجم بسیار زیادی از یک ارز دیجیتال بی‌ارزش را خریداری کنند صرفا به این دلیل که از فرصت جا نمانند!
اما همه تریدرها از جمله تریدرهای مبتدی باید بدانند که روند صعودی بازار بیشتر برای بازگشت قیمت‌های کمتر و به اصطلاح اصلاح قیمت‌ها است. پس در این شرایط سرمایه‌گذاران نباید دچار فومو شوند.

چک کردن مرتب قیمت ارزهای دیجیتال


تریدرهای مبتدی یک ایراد اساسی دارند که مربوط می‌شود به چک کردن مداوم قیمت‌ ارز دیجیتال خریداری‌شده خود. به این ترتیب با کوچکترین رشد یا سقوط قیمت، آنها وسوسه شده و نسبت به فروش یا خرید ارز دیجیتال اقدام می‌کنند.
چک کردن مرتب قیمت ارزهای دیجیتال

این اتفاق به طور معمول پس از رشد قیمت ارز دیجیتال خریداری‌شده رخ می‌دهد و فرد پس از نخستین سود دریافتی با هیجانات مثبت مواجه شده و به شکل خودکار قیمت ارز دیجیتال خود را چک می‌کنند تا مجدد به سود برسد و آن هیجانات را تجربه کند. در همین فرایند است که ضررهای احتمالی رخ می‌دهند.

سخن آخر
این مقاله به موضوع اشتباهات رایج تریدرهای مبتدی اختصاص داده شده و به 6 اشتباه در این راستا اشاره شده و به تفصیل در مورد آنها بحث صورت گرفته است. همچنین در ابتدای مقاله به مبانی معاملات ارزهای دیجیتال و پایه این فعالیت اقتصادی هم اشاره شده است. منظور آگاهی تریدرهای مبتدی از مفاهیم و اصطلاحات خاص این بازار است.

سوال یا نظری دارید؟

نام شما:

ایمیل:

نظر خود را بنویسید:

کد امنیتی:

برای کد جدید روی آن کلیک کنید
عکس خوانده نمی‌شود