خرید از المنت انواتو

تمیز کردن پلکسی گلاس با چند راهکار ساده

fahim
138
0
تمیز کردن پلکسی گلاس با چند راهکار ساده

چکیده : برای تمیز کردن پلکسی گلاس به مواد پاک‌کننده مناسب نیاز دارید و باید روش‌های اصولی پاک کردن پلکسی گلاس را بدانید. این مطلب به شما این موارد را می‌آموزد.
بهترین راه تمیز کردن پلکسی گلاس استفاده از دستمال مرطوب است؛ ولی اغلب لک‌هایی که روی پلکسی گلاس می‌افتند همیشه با دستمال مرطوب پاک نمی‌شوند؛ و اینجاست که شما در تمیز کردن پلکسی گلاس دچار چالش می‌شوید.

از لحظه‌ای که تصمیم می‌گیرید یکی از مواد پاک‌کننده را روی پلکسی گلاس بزنید چالش اصلی شما آغاز می‌شود؛ برخی از پاک‌کننده‌ها پلکسی گلاس را مات می‌کنند و برخی دیگر باعث لک‌شدن بیشتر و آسیب جدی به پلکسی گلاس می‌شوند. و به دلیل این‌که قیمت پلکسی گلاس نسبت به سایر ورق‌ها گران‌تر است، بایدمراقبت‌های لازم را هنگام تمیز کردن پلکسی گلاس انجام دهید تا ورق پلکسی شما آسیبی نبیند.
اگر شما از پلکسی گلاس در محیط داخلی منزل خود استفاده می‌کنید و یا یک محصول تزئینی ساخته شده با پلکسی گلاس دارید، پیشنهاد می‌کنیم این مطلب را تا انتها بخوانید تا با روش‌های صحیح تمیز کردن پلکسی گلاس آشنا شوید.
روش‌هایی که در این مطلب به شما ارائه می‌شود راهکارهایی ساده هستند و نیازی به مواد شوینده خاص ندارید؛ فقط کافیست نحوه صحیح استفاده از آن‌ها را بدانید تا با مشکل جدی مواجه نشوید.

چرا ورق پلکسی گلاس لک می‌شود؟


یکی از کاربردهای ورق‌های پلکسی گلاس استفاده در فضاهای داخلی و نماها و نورگیرهای سقفی ساختمان‌هاست. ساختمان‌ها نیز محل تردد عمومی افراد هستند و تردد افراد و تماس آن‌ها با اشیاء نیز لکه‌ها و چربی‌های زیادی را روی سطوح باقی می‌گذارند.
فرض کنید از ورق پلکسی گلاس در آسانسور خود استفاده کرده‌اید و یکی از کودکان ساکن ساختمان، هنگام بازی دست خود را روی پلکسی گلاس نصب شده می‌گذارد. این کار باعث لک شدن پلکسی گلاس می‌شود. البته اگر از پلکسی مات در فضاهای داخلی ساختمان استفاده می‌کنید این لکه‌ها کمتر دیده می‌شوند. ولی به هر حال لک شدن پلکسی گلاس امری اجتناب‌ناپذیر است. اما اثر چربی دست تنها عامل لک شدن پلکسی گلاس‌ها نیستند.
عامل دیگری که روی پلکسی گلاس لکه ایجاد می‌کند، اثر انواع چسب‌ها است. شاید برای بسته‌بندی پلکسی گلاس از چسب‌های نواری استفاده شده است. وقتی چسب‌های بسته بندی را از پلکسی گلاس جدا می‌کنید در بسیاری از موارد اثر چسب روی پلکسی گلاس باقی می‌ماند.

چرا ورق پلکسی گلاس لک می‌شود

البته اکثر پلکسی گلاس‌ها یک روکش کاغذی برای محافظت از گردوغبار و لک روی خود دارند. ولی در موارد بسیاری برای ساخت محصولات مختلف این روکش کاغذی را جدا می‌کنند؛ و این موضوع باعث باقی‌ماندن اثر چسب روی سطح پلکسی گلاس می‌شود.
ورق پلکسی به هر دلیلی لک شود می‌توانید آن‌را تمیز کنید. ولی تمیز کردن پلکسی گلاس نیازمند شناختن مواد پاک‌کننده و دانستن روش‌های اصولی آن است. ادامه این مطلب را بخوانید تا اطلاعات کاملی در مورد پاک کردن لک‌های پلکسی گلاس بدست بیاورید.

تمیز کردن پلکسی گلاس


برای تمیز کردن پلکسی گلاس باید مواد شوینده و پاک‌کننده مناسب داشته باشید که اغلب در تمام خانه‌ها پیدا می‌شوند. در مرحله بعد باید روش اصولی پاک‌کردن پلکسی گلاس را یاد بگیرید.
اگر مواد پاک کننده مناسب داشته باشید ولی نتوانید به‌درستی از آن‌ها استفاده کنید نتیجه خوبی عاید شما نمی‌شود. و همچنین اگر برای تمیزکردن ورق پلکسی گلاس لوازم مناسب در اختیار نداشته باشید نمی‌توانید به خوبی این‌کار را انجام دهید. به‌عنوان مثال برای تمیز کردن پلکسی‌ آینه ای حتما باید از دستمال‌های خیلی نرم و پاک کننده هایی با فرمول شیمیایی نه چندان قوی استفاده کنید.

تمیز کردن پلکسی گلاس

برای تمیز کردن پلکسی گلاس به موادی که در ادامه به شما معرفی می کنیم نیاز دارید:

شوینده ها و مواد مورد نیاز


پلکسی گلاس یک شیت پلاستیکی براق و سطح آن بسیار آسیب پذیر است. به‌گونه‌ای که حتی دست‌کشیدن روی سطح پلکسی گلاس می‌تواند باعث ایجاد خط و خش روی آن شود. مثلا وقتی در حال برش پلکسی گلاس با کاتر پلکسی بر هستید ممکن است دست‌تان را روی سطح پلکسی بگذارید و این‌کار باعث لک شدن پلکسی گلاس شود. ولی نگران نباشید ما در ادامه مواد مناسب برای پاک کردن پلکسی گلاس را به شما معرفی و روش‌های صحیح این‌کار را به شما آموزش می‌دهیم:

الکل صنعتی


الکل‌های صنعتی که در اکثر فروشگاه‌ها پیدا می‌شوند بهترین ماده برای تمیز کردن پلکسی گلاس محسوب می‌شوند. قیمت این الکل‌ها زیاد نیست و شما می‌توانید آن‌ها را از سوپرمارکت‌های محل خود تهیه کنید.
الکل صنعتی آسیبی به پلکسی گلاس نمی‌رساند و در عوض می‌تواند هر نوع لکه‌ای را از روی پلکسی گلاس پاک‌کند. یک ویژگی عالی الکل‌های صنعتی این است که پس از پاک‌شدن لکه هیچ اثری از الکل روی پلکسی باقی نمی‌ماند. و این به‌دلیل خاصیت فرّار بودن الکل است.برای تمیز کردن پلکسی گلاس با الکل کافیست مقداری الکل را روی دستمال پنبه‌ای بریزید و روی لکه بکشید. این کار را بهتر است به آرامی انجام دهید تا سطح پلکسی گلاس دچار خط و خش نشود.

روش‌های اصولی تمیز کردن پلکسی گلاس

بنزین


دومین ماده پاک‌کننده لکه‌ها از سطح پلکسی گلاس، بنزین است. بنزین اثر پاک‌کنندگی زیادی دارد و می‌تواند هر نوع لکه یا اثر چسب را از روی پلکسی پاک کند. روش استفاده از بنزین نیز دقیقا مشابه الکل‌های صنعتی است.
برای تمیز کردن پلکسی گلاس با بنزین کافیست یک دستمال تمیز را به بنزین آغشته کنید و روی لکه بکشید. البته گاهی ممکن است شما قصد تمیز کردن اثر چسب را از روی پلکسی گلاس داشته باشید؛
در این صورت باید ابتدا دستمال آغشته به بنزین را روی اثر چسب بکشید و کمی صبر کنید تا بنزین روی چسب اثر کند؛ سپس می‌توانید با کشیدن دستمال، پلکسی گلاس را کاملا تمیز کنید به‌گونه‌ای که هیچ نوع چسبی روی پلکسی گلاس باقی نماند.

اَسِتون


طبق تعریف ویکی پدیا، اَسِتون با فرمول مولکولی CH3)2CO) یکی از لکه برها است. این ماده فرّار، بی‌رنگ است و مصرف بسیار زیادی در صنعت به عنوان حلال دارد.
از استون برای تمیز کردن لکه‌های سخت چربی یا چسب استفاده می‌شود. بر خلاف بنزین و یا الکل صنعتی شما نمی‌توانید مقادیر زیادی از استون را برای پاک کردن پلک گلاس استفاده کنید؛ چرا که استون به نسبت بنزین و الکل گران‌تر است و برای پاک کردن سطوح وسیع صرفه اقتصادی ندارد.
ولی مهم‌ترین موردی که از استون به عنوان یک پاک‌کننده مناسب پلکسی گلاس استفاده می‌شود قدرت لکّه‌بری آن است. مقدار کمی استون را روی دستمال پنبه‌ای بریزید و روی لکه بکشید تا معجزه را ببینید.
این 3 پاک کننده پلکسی گلاس یعنی الکل صنعتی، بنزین و استون به راحتی قابل تهیه هستند و اگر می‌خواهید هر نوع اثر چسب یا لکه را از روی پلکسی گلاس پاک کنید بایستی از این مواد پاک کننده‌ استفاده کنید.

ولی شیوه استفاده و روش‌های اصولی تمیز کردن پلکسی گلاس از مهم‌ترین مواردی هستند که شما باید با آن‌ها آشنا باشید:

روش‌های اصولی تمیز کردن پلکسی گلاس


حالا که با انواع مواد تمیزکننده پلکسی گلاس آشنا شدید لازم است شیوه صحیح استفاده از آن‌ها را بدانید. استفاده از مواد پاک‌کننده در مواردی منع استفاده ندارد؛ ولی لازم است هنگام استفاده از آن‌ها احتیاط‌های لازم را به عمل آورید.
اکثر مواد پاک‌کننده پلکسی گلاس دارای ترکیبات شیمیایی هستند و پیشنهاد می‌شود هنگام استفاده از آن‌ها از ماسک استفاده کنید. البته اگر از این مواد به‌طور دائم استفاده نمی‌کنید نگران نباشید؛ یک‌بار تمیز کردن پلکسی گلاس و استفاده از این مواد خطرناک نیست. ولی ممکن است مثلا بوی بنزین برای شما آزاردهنده باشد؛ که در این‌صورت استفاده از ماسک توصیه می‌شود.
برای تمیز کردن پلکسی گلاس باید از دستمال نرم پنبه‌ای استفاده کنید. اکیدا توصیه می‌شود از دستمال‌های میکروفایبر استفاده نکنید! زیرا این نوع دستمال‌ها به دلیل سطح زبری که دارند باعث ایجاد خط و خش روی سطح پلکسی گلاس می‌شوند.

وقتی با توجه به لکه ایجاد شده پاک‌کننده مناسب را انتخاب کردید، باید با توجه به راهنمایی‌هایی که در ادامه می‌خوانید سطح ورق پلکسی گلاسی که در اختیار دارید را تمیز کنید:
1- هیچ‌گاه ماده تمیزکننده را به صورت مستقیم روی سطح پلکسی گلاس نریزید. این کار باعث هدر رفتن مایع تمیزکننده پلکسی گلاس می‌شود. در عوض مقدار کافی از ماده پاک کننده را روی یک دستمال نرم بریزید و با دستمال آغشته به ماده پاک کننده اقدام به تمیز کردن پلکسی کنید.

2- دستمال خود را فقط روی بخش‌های لک شده پلکسی گلاس بکشید و از دستمال کشیدن تمام سطح پلکسی اجتناب کنید. اگر فقط بخش کوچکی از پلکسی گلاس لک شده است فقط آن قسمت را تمیز کنید؛ چرا که تمیز کردن تمام قسمت‌های پلکسی، ممکن است باعث لک شدن قسمت‌های دیگر پلکسی گلاس شود.

3- برای پاک کردن پلکسی گلاس، دستمالتان را روی لکه ایجاد شده، از یک طرف به طرف دیگر بکشید و از حرکت‌های چرخشی و دورانی خودداری کنید. وقتی شما با حرکت‌های دورانی اقدام به تمیز کردن پلکسی گلاس می‌کنید، لکه به خوبی از سطح پلکسی گلاس پاک نمی‌شود.

4- اگر اثر لکه چربی یا لکه چسب روی سطح پلکسی زیاد است، سعی کنید مراحل تمیز کردن را در چند مرحله انجام دهید؛ ابتدا دستمال آغشته به پاک‌کننده را روی بخش لک شده بکشید تا لکه تضعیف شود؛ سپس یکبار دیگر با دستمال تمیز ماده پاک‌کننده را روی لکه بکشید؛ و در مرحله آخر باقی‌مانده اثر لک را از روی پلکسی گلاس پاک کنید.

5- هنگام تمیز کردن پلکسی گلاس دستمال را با فشار روی پلکسی نکشید! دستمال کشیدن بیش از اندازه و با فشار زیاد باعث ایجاد خط و خش روی سطح پلکسی گلاس می‌شود. کافیست پاک کردن پلکسی گلاس را به آرامی انجام دهید؛ ماده پاک‌کننده روی لکه اثر می‌گذارد و لکه به خوبی پاک می‌شود.

نکاتی که در این مطلب ارائه شد حاصل راهنمایی و آموزش بیش از 500 خریدار پلکسی گلاس از سایت لیزرکات است. خریداران پلکس گلاس می‌توانند از مشاوره‌های قبل از خرید از مجموعه لیزرکات بهره‌مند شوند و همچنین خدمات حکاکی و برش لیزری پلکسی گلاس و انواع ورق‌های مصرفی در برش لیزری را دریافت کنند.

سوال یا نظری دارید؟

نام شما:

ایمیل:

نظر خود را بنویسید:

کد امنیتی:

برای کد جدید روی آن کلیک کنید
عکس خوانده نمی‌شود
پاسخگو هستیم
راهنمای آنلاین

سوالات پر تکرار کاربران را اینجا پاسخ داده‌ایم:

اشتراک ویژه خریداری کردم ولی فعال نشد

لطفا ابتدا وارد سایت شده و وضعیت اشتراک خود را در صفحه پروفایل کاربری چک کنید.

اگر وجه از حساب شما کسر شده ولی عضویت ویژه شما فعال نشده، تراکنش ناموفق بوده و مبلغ حداکثر تا 72 ساعت توسط بانک عامل به حساب شما عودت میشود.

در صورت عدم بازگشت وجه از طریق راههای ارتباطی صفحه تماس با ما پیگیری فرمائید.

فایلی خریداری کردم ولی قابل دانلود نیست

فایل خریداری شده خود را همواره می‌توانید در صفحه محصولات خریداری شده مشاهده و دانلود کنید.

اگر وجه از حساب شما کسر شده ولی فایل در این لیست اضافه نشده، خرید شما ناموفق بوده، لطفا از طریق صفحه تماس با ما پیگیری فرمائید.

سوال یا مشکل من در لیست بالا نیست

اگر سوال یا مشکل دیگری دارید لطفا از طریق راههای ارتباطی صفحه تماس با ما که لینک آن در منوی بالای صفحه قرار داده شده اقدام فرمائید.